KATËR VITE KOHË!

Arbër ZAIMI

Fitorja e Joe Biden-it në garën presidenciale në SHBA është lajm i mirë. Më në fund shqiptarët nuk do të jenë aq të parëndësishëm për administratën amerikane, saqë të konsiderohen popull i Lindjes së Mesme. Po ashtu, nuk do të vazhdojë tendenca për një afrim amerikano-rus, e cila në Ballkan nënkuptonte direkt forcim të Serbisë në dëm të Kosovës e, përgjithësisht, të shqiptarëve (por edhe në dëm të Bosnjës, Malit të Zi, Maqedonisë, Kroacisë, Bullgarisë etj.).… Lexo më shumë

Rezoluta që dënon gjenocidin e Serbisë dhe loja e Taulant Ballës

Nga Boiken Abazi

Taulant Balla foli sot në seancë plenare në lidhje me propozimin për rezolutën e vonuar të Kuvendit të Shqipërisë për njohjen dhe dënimin e gjenocidit të Serbisë. Balla as nuk e permendi termin “gjenocid”, as nuk pranoi që është e vonuar, as nuk foli kundër Vuçiçit, por tregoi qartë se këtë kauzë synon ta deformojë duke e shndërruar në përplasje PS-PD.… Lexo më shumë

MOSMARRËVESHJET

Ndërkohë që në Uashington Serbia në letër fitoi lëshime të tjera nga Kosova dhe legjitimoi edhe në Shtëpinë e Bardhë politikën e saj agresive, në politikën e brendshme të Kosovës sa vjen e thellohet mosmarrëveshja midis Lëvizjes Vetëvendosje!, në njërin krah, dhe klikës së udhëhequr nga Thaçi, në anën tjetër, ku bëjnë pjesë partitë qeverisëve dhe PDK-ja, që i mbështet nga jashtë.Lexo më shumë

ALBANOCENTRIZËM FËMINOR (DHE I SAJUAR)

Duke filluar që prej perceptimit tejet manikeist të gjeopolitikës, si një përplasje mes Superfuqisë së Mirë e Superfuqisë së Keqe, e deri te krijimi i bindjes se Superfuqia e Mirë është mëshiruesja dhe mbrojtësja jonë e përjetshme, e cila kurrë nuk mund ta ndryshojë raportin ndaj nesh, sepse ne jemi adhuruesit e saj të përulur e jemi gati të bëjmë gjithçka për të, përherë…

Shkruan: Arbër ZAIMI, Tiranë

Duhet të ketë qenë tronditëse për botëkuptimin mesjetar evropian kur disa dijetarë, Koperniku, Galileu etj.,… Lexo më shumë

“Të gjitha partitë po bëjnë lojë të pisët!”, LVV e ashpër pas propozimeve të PS për Kodin Zgjedhor: Po deformojnë votën

Lëvizja Vetëvendosje në Shqipëri ka reaguar ashpër pas propozimit të PS për amendimet në Kodin Zgjedhor ditën e sotme.

Sipas Bojken Abazit kreut të VV në Tiranë, PS në bashkëpunim me ‘heshtjen’ e PD, LSI dhe Nismës po vendosin prag të dyfishtë në kombëtar dhe lokalë e cila sipas tij është e padëgjuar në botën ‘demokratike, me gjasë dhe në botën jodemokratike’.… Lexo më shumë

STABILOKRACIA: GJEOPOLITIKË E KORRUPSIONIT

Gjukaniviqi i përket kampit perëndimor, në krye të Malit të Zi anëtar të NATO-s dhe në rrugë të përparuar integrimi për në BE, Llukashenko i përket Bjellorusisë, që është pjesë e një sërë strukturash ndërkombëtare me në qendër Rusinë.

Shkruan: Arbër ZAIMI, Tiranë

Si e mbajnë kaq gjatë pushtetin disa pushtetarë të korruptuar gjer në palcë?… Lexo më shumë